Senior High Volleyball

SCA Athletics runs 4 teams at the Senior High level; Varsity Boys & Girls, Junior Varsity Boys & Girls 

Our volleyball teams play in Division 2 in the Edmonton Metro League. 

Please find the league schedule & results here 

http://metroathletics.ca/page.php?page_id=90872

 

 

 

Varsity Girls

CONGRATULATIONS METRO CHAMPIONS!!

 

2019 -2020 Roster

1 Bre Klassen

2 Lili Verhagen

3 Emily Paron

4 Emily Verhagen

5 Raeanna Armbruster

6 Kate Verhagen

8 Evie Kath

9 Abigail Weiss

10 Emma Barber

12 Lauren Moerman

13 Ashley Krause

 

Coaches: Cassidy Merta, Megan Vanderland & Kaitlin Mix

 

Varsity Boys

CONGRATULATIONS METRO & 3A PROVINCIAL CHAMPIONS!!

 

 

 

2019 - 2020 Roster 

1 Hudson Forsberg

2 Isaiah Hodges

4 Jack Wiens

6 Justin Koop

7 Daniel Doberstein

9 Nikulus Kokotilo

10 Ethan Tchir

11 Easton Amos

12 Edan Wasmuth

13 Joel Nickel

14 Trenton Klaus 

 

Coaches: Gerry Nickel, Karen Beaudet, Logan Beaudet 

 

Junior Varsity Girls

CONGRATULATIONS METRO CHAMPIONS!! 

 

2019 - 2020 Roster

1 Faithlyn Rietveld

3 Samantha Palichuk

4 Toluwani Adekeye

5 Kathleen Wiens

6 Arwyn Bylsma

7 Abigail Sturge

8 Ella Pinchuk

9 Blyss Ward

10 Emily Vos

11 Eden Wiens

12 Emily Adamson

13 Morgan Myschuk 

 

Coaches: Jay Pinchuk & Maegan Bylsma

Junior Varsity Boys

2019 - 2020 Roster

Keenan Conn

Caleb Maddigan

Caleb Harder

Ethan Korchinski

Thorsten Lemke

Connor MacLennan

Thomas Moerman

Marcus Mountney

Trey Norman

Mackenzie Peters

Matthew Swinton

Carter Wall 

 

Coach: Keaton Kirchner

Junior High Volleyball

SCA Athletics has 5 teams at the Junior High level; Senior Boys & Girls, Junior Boys & Girls, and a Development Girls team

Our volleyball teams play in Elk Island Public School League.  

SENIOR GIRLS

Congratulations to our Senior Girls who came out victorious in the Eips Large School Gold medal match!

Division Champions! 

 

 

 

Roster 2019-2020 

Shannon Johnston

Rachel Seguin

Keira Scharfenberg

Anya Fehr

Lindsey Uglem

Kaelyn Smith

Haley Sebastian

Peyton Brydon

Luci Marshman

Ashlynn Russell

Devin Kauffman

Sarah Snaterse 

 

Coaches - Shaun Smith, Danielle Kath & Jenn Boyce

SENIOR BOYS

Congratulations to our Senior Boys who won the Bronze medal match to place 3rd in the EIPS Large School League.

 

Roster 2019 - 2020 

Ronan Huth

Ryan Wiens

Keaton Peters

Jesse Jabs

Isaac Riggins

Micah Dawkins

Sam Bowen

Gabriel Ostermayer

Graydi Wasmuth

Oakley Steinbrenner

Nana Atta Mensah 

Baron Fung 

 

Coaches  - Jaimie Peters, Kathy Douglas, Kai Douglas & Amanda Augspurger

JUNIOR GIRLS

Congratulations to our Senior Girls who won the Bronze medal match to place 3rd in the EIPS Large School League.

 

Roster 2019 - 2020 

Sarah Harder

Brianna Mebs

Avery Hughan

Brooklyn King

Baylee Thornton

Brooke Wagner

Brooke Bureau

Jensyn Brydon

Andie Shimoda

Kariss Wiens

Londyn Marshall

Rebecca Doherty

 

Coaches - Ryan Marshall & Kaitlyn Dorsey 

JUNIOR BOYS

Roster 2019 - 2020

William Talsma

Samuel Tiessen

Hugo Schmidt

Elijah Schellenberg

Carter Russell

Cian Botchey

Jacob Davidson

Luke Gurnett

Lukas Tchir

Nathan Froehlich

Benjamin Boldt

Dylan Sawchuk 

 

Coaches - Jayden Russell & Trevor Froehlich 

DEVELOPMENT GIRLS

Roster 2019 - 2020 

Taya Komant

Kallie Alton

Bronwyn Turk 

Sydney MacNeill

Alexa Glowacki

Marin Knysh

Eden Milne

Rachel Iwabuchi

Juliana Larson

Trinity Kent 

 

Coaches - Denise Marshman & Brittany Vanderlinde